Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Pleszka (Phoenicurus phoenicurus)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: drozdowate (Turdidae)
gatunek: Pleszka (Phoenicurus phoenicurus)
Charakterystyka/ morfologia
Bardzo podobna do spokrewnionego z nią kopciuszka, zwłaszcza samice jest bardzo trudno odróżnić. Samica pleszki jest szarobrązowa, ma jednak jaśniejszy spód ciała z pomarańczowym nalotem, jaśniejsze gardło oraz obrączkę oczną. Ogon i kuper są rdzawe. Młode są plamkowane na wierzchu i prążkowane na spodzie ciała. Samiec w szacie godowej odznacza się intensywnie pomarańczową piersią , popielatym grzbietem i wierzchem głowy , białym czołem oraz czarnym gardłem i policzkami. W szacie spoczynkowej barwy te są jednak przysłonięte jasnymi brzegami piór. Charakterystycznym zachowaniem tego gatunku jest częste potrząsanie ogonem. Samce śpiewają często z eksponowanych punktów, gdzie można je łatwo dostrzec. Długość ciała 14 do 15 cm, rozpiętość skrzydeł 20 do 24 cm, waga 11 do 19 g. Jest ptakiem wędrownym tworzącym podczas przelotów niewielkie grupy. W Polsce spotykana od kwietnia do października.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Występuje w różnego rodzaju lasach i parkach, sadach i ogrodach na terenach zabudowanych od nizin aż po tereny górskie. Głównym elementem diety pleszki są owady dorosłe , larwy i poczwarki, żywi się ona również jagodami. Pokarm znajduje głównie na ziemi, rzadziej w gałęziach.
Rozwój osobniczy
W okresie lęgowym występuje w parach. Pojedyncze osobniki pojawiają się na terenach lęgowych już pod koniec marca. Wyprowadza do dwóch lęgów w ciągu sezonu i zakłada gniazdo w naturalnych dziuplach, półdziuplach, skrzynkach lęgowych, niekiedy również w szczelinach budynków. Jest ono budowane wyłącznie przez samicę z traw, mchów i innych roślin. Gniazdo pleszki wyróżnia się zielonym mchem wplecionym w górny brzeg gniazda. Samca składa 5 do 7 niebieskozielonych jaj i samodzielnie zajmuje się inkubacja jaj przez 13 do 14 dni. Samce karmią potomstwo i bronią terytorium i wykazują agresję nie tylko wobec rywali, ale także wobec osobników innych gatunków. Młode staja się lotne po upływie 14 – 15 dni od wyklucia. Pełną niezależność osiągają dopiero po kolejnych 2 do 3 tygodniach a dojrzałość osiągają po roku. Często wychowuje pisklę kukułki.
Status gatunku
Gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.