Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Górniczek zwyczajny, górniczek (Eremophila alpestris)
Systematyka
rząd: Wróblowe (Passeriformes)
rodzina: Skowronki (Alaudidae)
rodzaj: Eremophila
Występowanie
Ze względu na ogromną ilość podgatunków można go spotkać na wielu kontynentach. W Europie swym zasięgiem ogarnia północną część Skandynawii, Wyspy Brytyjskie, wybrzeża Bałtyku. Można go spotkać zimą również u południowych wybrzeży Morza Czarnego oraz w Grecji i Krajach Bałkańskich. W Polsce pojawia się na przelotach oraz gdy zimuje, najliczniej na zachodzie kraju. Zamieszkuje również Amerykę Północną i Południową, północną część Afryki, obszar Bliskiego Wschodu oraz Azję.
Charakterystyka/ morfologia
Ma podłużną sylwetkę i lśniące pióra. Charakteryzuje się nietypowym jak dla skowronków znakowaniem głowy w kolorze czarno żółtym, które latem jest bardziej wyraziste. Na czarnym czole widać u niego dwa czubki, ma czarne wąsy, malutkie różki oraz plamę na gardle. Reszta jego głowy i grzbiet jest różowo brązowa i ma delikatne czarne kreskowanie. Spód ciała biały, ciemny ogon z jasnym środkiem, skrzydła gładkie, koloru czarnego. Długość ciała około 15-18 cm, masa ciała 30-45 g.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Jedyny z rodziny skowronków, który skolonizował tundrę i siedliska alpejskie. Preferuje jałowy teren z niedużą roślinnością. Zimą żeruje na piaszczystych plażach na linii przypływu oraz w pobliżu bagien i pól. Żywi się głównie nasionami i owadami. Większość pokarmu zdobywa chodząc po ziemi, dziobie, a nawet grzebie ziemię. Czasami goni za swoją ofiarą. Lubi o świcie pić wodę.
Rozwój osobniczy
Gniazduje w górach, głównie w arktycznej tundrze, na terenach kamienistych. Gniazdo lokalizuje w zagłębieniu ziemi, a buduje je z różnego rodzaju materiału roślinnego. Jest ptakiem monogamicznym. Wyprowadza 1 do 2 lęgów od maja do lipca. W pierwszym lęgu samica skład od 2-5 jaj, w lęgu powtórzonym 2-3 jaj. Okres wysiadywania trwa około dwóch tygodni. Młode mogą opuszczać gniazdo po około 3 tygodniach.
Status gatunku
Górniczek jest objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Na świecie nie jest zagrożony wyginięciem.
Opracowała: Małgorzata Stępień
Źródło: „Atlas ptaków”, Jonathan Elphick, John Woodward, Warszawa 2005; Wikipedia; Internet